Erasmus+ projekto dalyvių veiklos Bulgarijoje

Pasiruošimas vizitui

Ruoštis kelionei pradėjome anksti: beveik prieš mėnesį. Iš pradžių visa komanda susitikome ir susipažinome. Mokomės skirtingose klasėse, todėl anksčiau mums bendrauti neteko. Pasikalbėjome apie savo pomėgius. Vėliau išnagrinėjome debatų struktūrą. Kiekvienas išsirinkome sau artimą globaliosios gamtosaugos temą ir į ją įsigilinome savarankiškai. Vėliau, susiskirstę į grupeles, debatų forma aptarėme kodėl yra verta rūšiuoti atliekas. Išbandę ir supratę, kaip veikia debatai, pabandėme diskutuoti naudodamiesi lėlytėmis. Lėlės – pirštinės buvo sukurtos bendradarbiaujant su technologijų mokytoja karantino metu per nuotolinį mokymą. Kontaktinio mokymo metu lėlytės buvo pasiūtos. Jos kartu su mumis keliaus į susitikimą Bulgarijoje.

Olivija P. 7b

Pirma kelionės diena

7h ryto susitikome Vilniaus oro uoste ir pradėjome savo kelionę į Bulgariją. Perėję patikrą įsėdome į lėktuvą ir 9h išskridome į Varšuvą. Nusileidome Šopeno oro uoste ir 11h išskridome į Sofiją. Atvykus į Bulgariją mus pasitiko Lėja ir Kaja. Merginos mus palydėjo iki metro ir su jų pagalba suradome viešbutį Santa Sofija. Ten palikę daiktus pasijutome išalkę ir nusprendėme nueiti papietaut. Bulgarės mus atvedė iki UGO restorano, kur skaniai pavalgėme. Pasisotinus nusprendėme apsižvalgyti mieste ir aplankėme kelis objektus. Pirmiausiai aplankėme nacionalinius kultūros rūmus ir pasigrožėjome prie jų esančias fontanais. Tuomet apžiūrėjome įspūdingą Ivan Vazov nacionalinį teatrą. Po to nusifotografavome prie prezidentūros, apsižvalgėme vidiniame prezidentūros kiemelyje ir patyrinėjome Georgo Rotundo bažnyčią. Parėję iki viešbučio atsisveikinome su mūsų bulgarėmis draugėmis ir nuėjome ilsėtis.

Saulė T. 7d

Antra kelionės diena

Atsibudome pailsėję. Kol laukėme atvykstant komandos iš Turkijos, mes nusprendėme pasivaikščioti po miestą. Suradome kelią iki mokyklos, kuri yra pačiame Sofijos istorinio miesto centre, o tada patyrinėjome senamiesčio gatves. Klaidžiodami mažomis gatvelėmis, pamatėme neturistines Sofijos vietas. Atradome ,,Roko Mokyklą“ ir karšto mineralinio vandens šaltinį (tokių šaltinių Sofijoje yra labai daug).

Po pietų visi projekto dalyviai iš Turkijos, Estijos, Bulgarijos ir Lietuvos pagaliau susitikome mokykloje. Mokyklos Direktorė pasakė sveikinimo kalbą, bulgarų mokiniai padainavo bulgariškų dainų, o vėliau mokiniai-gidai aprodė mokyklos patalpas. Mokykla didelė, net 5 aukštų. Mokiniai mokykloje mokosi dvejomis pamainomis. Po oficialios dalies ėjome pasivaikščioti po Sofijos centrą. Pamatėme Sofijos skultptūrą, Parlamento, Ministerijų, Teismo ir Prezidentūros pastatus, vieną iš didžiausių Krikščionių bažnyčių.

Po vakarienės, viešbučio fojė pasidalinome dienos įspūdžiais ir aptarėme rytojaus programą.

Romualdas L. 7d

Trečia kelionės diena

Trečiadienį mūsų laukė rimtas darbas mokykloje. Joje žaidėme susipažinimo žaidimus. Vėliau, pasidalinę į grupes, iš medinių šaukštų, siūlų ir vilnos gaminome lėles. Atlikę darbą ėjome pietauti. Papietavę išėjome pasivaikščioti po parką. Susėdę ant suoliukų pavėsyje, bendravome. Po pertraukos grįžome į mokyklą, ten užsiėmėme nauja veikla. Grupėse pradėjome kurti dialogus bei scenarijus savo baigiamajam vaidinimui. Po visų darbų grįžome atgal į viešbutį, kur aptarėme dienos veiklą, dalinomės dienos įspūdžiais, kūrėme nuotraukų koliažus. Pailsėję nusprendėme nueiti pavakarieniauti. Lauke smarkiai lijo, visi sušlapome. Labai džiaugėmės radę galimybę pavalgyti turkų restorane bei paragauti tikrų turkiškų kebabų. Kartu su mumis vakarieniavo estų ir turkų moksleivių grupės. Pavalgę grįžome į viešbutį ir visi ėjome ilsėtis.

Adelė Š. 8d

Ketvirta kelionės diena

Atsikėlėme ir nuėjome papusryčiauti. Pavalgius susiruošėme ir išvykome iš viešbučio. Nuėjus prie mokyklos mūsų laukė autobusas, kuriuo išvykome link Plovdivo. Kelionė buvo ilga: truko apie 3 valandas. Pakeliui grožėjomės Bulgarijos kalnų vaizdais. Stabtelėjome pakelės kavinėje. Plovdive gidas mums aprodė namus, pastatytus XVIII-XIX amžiuose. Jis mums papasakojo, kad šiame mieste yra 3 namų tipai: simetriški, asimetriški ir europietiški. Apžiūrėjome medinę ortodoksų bažnytėlę. Pasigrožėjome prabangiais mediniais rytietiško stiliaus istorinio Plovdivo namais, kurių nepamatysi Sofijoje. Apsilankėme romėnų valdymo laikus menančiame Amfiteatre, iš kurio atsiveria įspūdinga miesto panorama. Papietavę Bulgariško maisto restorane ,,Dajana“, nuėjome dar pasivaikščioti po pėsčiųjų bulvarą miesto centre ir nusipirkome šerbetų. Pakeliui į autobusą miesto parke pastebėjome nemažai egzotiškų augalų, kurie Lietuvoje neauga: mimozą, žydinčią magnoliją, ,,makaronų“ medį… Parvažiavę į Sofiją, viešbutyje dėliojome nuotraukas į koliažus ir ilsėjomės.

Saulė T. 7d

Penkta kelionės diena

Ši kelionės diena buvo ypatinga: komandos pristatė savo sukurtus dialogus. Pusvalandį pasikartoję tekstą, komandų nariai išsirinko jiems tinkamas lėles ir pristatė dialogus kaip trumpus lėlių teatro spektaklius. Dialogų temos buvo:

-Ar svarbu rūšiuoti atliekas?

-Kodėl taip sunku atsiprašyti?

-Kodėl neturėtume spręsti apie žmogų pagal jo išvaizdą?

-Tolerancija – gerai ar blogai?

-Didelis miestas ar mažas miestelis?

-Kodėl yra svarbu išsikelti tinkamus tikslus?

Visi dialogų klausėsi susidomėję ir negailėjo ,,aktoriams“ aplodismentų. Pristačius ir išklausius dialogus, aptarus, kaip sekėsi projekto veiklos, dalyviams buvo įteikti dalyvavimo ,,Erazmus+“ veikloje sertifikatai. Po pietų nukeliavome į ,,Iliuzijų muziejų“ kur pamatėme dayg optinių iliuzijų ir kitų dalykų, kurie žmogui trumpam ,,sujaukia protą“. Išėję iš muziejaus aplankėme suvenyrų parduotuvėles ir grįžome į viešbutį, su kuriuo ir pasibaigė mūsų diena.

Titas A. 8d

Šešta kelionės diena

Priešpaskutinė mūsų kelionės diena buvo lietinga. Po pusryčių visa Lietuvos komanda ir keli Bulgarijos mokiniai bei jų mokytoja ėjome į Nacionalinį gamtos istorijos muziejų. Pakeliui apžiūrėjome įspūdingą metro stotį ,,Serdika“. Stoties teritorijoje įrengta įspūdinga archeologijos ekspozicija ,,Antikinė Serdika“. Joje istorinių pastatų pamatai ir sienų likučiai sumaniai įkomponuoti į stoties architektūrą. Nacionaliniame gamtos istorijos muziejuje matėme daug paukščių, žinduolių, vandens gyvūnų iškamšų, fosilijų, vabzdžių. Taip pat matėme daug ispūdingai atrodančių kristalų ir mineralų. Po muziejaus apsižvalgėme vienoje iš stačiatikių bažnyčių. Vėliau metro ir autobusu važiavome į Sofijos zoologijos sodą. Ten išvydome gyvų meškų, vilkų, leopardų, beždžionių, įvairių žuvų, graužikų ir gyvačių bei kitų gyvūnų. Mūsų apsilankymo metu daug lijo, bet kai kurių gyvūnų tai neišgąsdino. Po apsilankymo Zoologijos sode ėjome pietauti. Po pietų vieni komandos nariai pavargę grįžo į viešbutį, o kiti išėjo dar trumpai pasivaikščioti po miestą. Vakare susėdę aptarėme savo dienos įspūdžius.

Alija C. 8a

Paskutinė kelionės diena

Paskutinė kelionės diena buvo ilga. Atsikėlę papusryčiavome ir baigėme dėtis daiktus. Mokytoja patikrino kambarius ir iki 10:00 savo apartamentus palikome. Atidavę kambarių raktus paprašėme, kad leistų palikti daiktus saugioje patalpoje kol vyksime į oro uostą. Tuomet susiradome metro ir juo nuvykome iki muziejaus pavadinimu „Muzeiko”. Ten galėjome patyrinėti ir pačiupinėti įvairius eksponatus, išmokti kaip veikia skirtingi mechanizmai. 13:00 mums pasakė, kad muziejus yra uždaromas dezinfekcijai ir mes metro nuvykome į prekybos centrą „Paradise”. Ten pavalgėme restorane „Pizza Lab” ir dar turėjome dar truputį laisvo laiko. Grįžę iki viešbučio pasiėmėme ten paliktus daiktus ir vėl metro važiavome į Sofijos oro uostą. Iš ten skridome į Lenkijos Šopeno oro uostą. Ten pasėdėjome, pasikalbėjome, pasiklausėme muzikos. Kas norėjo, nusipirko po sumuštinį. Mūsų skrydis vėlavo, todėl Vilniuje nusileidome tik paryčiais. Atsiėmėme bagažą ir susitikome su mūsų šeimomis.

Olivija P. 7b