Kelionė “ 1918-1920 metų savanorių takais

Liepos 4-5 dienomis žuvusiųjų 1991 sausio 13-ą artimųjų bendrija “ Bičiulystė“ kartu su Šaulių sąjungos nariais išvyko į kelionę 1918-1920 metų savanoriams pagerbti. Pirmiausia sustojome Ukmergėje, kur vyko didelis renginys laisvės kovotojams atminti. Susitikome su gyvu partizanu legenda Algirdu Petrusevičiumi, pagerbėme laisvės kovotojus.

Vėliau aplankėme Rytų Lietuvos partizanų vadavietę šalia Andrioniškio. Jai vadovavo Antanas Slučka, slapyvardžiu Šarūnas, kuris buvo vienas iš žymiausių Algimanto apygardosvadų. Apygarda įkurta 1947 m. gegužės 1 d. Rytų Lietuvos srities partizanų vadų sprendimu iš Panevėžio ir Rokiškio apskrityse veikusių partizanų junginių, kurie priklausė prieš savaitę aptartai Vytauto apygardai. Algimanto apygardą sudarė trys rinktinės: Šarūno, Kunigaikščio Margio ir Žalioji. Apygardos teritorijoje, Šimonių girioje, bazavosi srities vadovybė, būdavo rengiami srities vadų sąskrydžiai. Apygarda leido laikraštį „Partizanų kova“. Šiame bunkeryje žuvo Antanas Slučka. Susitikome su skautais iš Jonavos,

Didžiakaimyje pagerbėme 1919 m. savanorius. Iš Trakinių kilęs Jonas Pilka (1922–2004) savo sodyboje savo lėšomis 1992 m. pastatė akmenų mūro originalaus trikampio plano monumentą su geležiniu kryžiumi savo dėdei Povilui Pilkai ir kitiems žuvusiems už Lietuvos laisvę, jo memorialinėje lentoje įrašas: „1920 / Povilui Pilkai / nuo Trakinių kaimo ir kitiems / Lietuvos savanoriams, / žuvusiems / už Lietuvos laisvę / 1992“. Ant šio paminklo postamento sumontuotos 1919–1920 m. Kurklių krašto savanorių ir Vyties Kryžiaus ordininkų atminimo lentos (2019 m.).

Read more

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.