Erasmus+ vizitas Kretoje

2023-11-13 mūsų progimnazijos geografijos mokytoja Liudmila S., dailės mokytoja Karolina N. ir istorijos mokytojas Marius T.  lankėsi Graikijos mokykloje 12th High School of Heraklionkur pristatė Emilijos Pliaterytės progimnaziją, Lietuvos švietimo sistemą ir fenomenais grįstą mokymo modelį. 12th High School of Heraklion mokyklos kolektyvas ir administracija itin šiltai sutiko svečius iš Lietuvos. Vėliau kolegos iš Kretos mėgavosi lietuviškais skanėstais, maloniai šnekučiavosi bei dalinosi pirmaisiais įspūdžiais.

Lapkričio 14 d. mūsų progimnazijos mokytojai vedė pamokas 5 klasės mokiniams, kurių metu aiškinosi apie alyvuogių vainiko atsiradimo istoriją, simboliką ir naudojimo tradicijas. Vėliau mokiniai susipažino su resursų naudojimo problema pasaulyje, prisiminė atsinaujinančių ir neatsinaujinančių išteklių įvairovę bei susipažino su 3,,R” judėjimo principais. Aptarė šiukšlių rūšiavimo ir antrinių žaliavų panaudojimo galimybes. Po to vaikai piešė stilizuotus alyvuogių vainikų eskizus. Vėliau jais rėmėsi kurdami savo vainiką iš antrinių žaliavų. Atlikus kūrybinį darbą mokiniai užpildė užduočių lapus, kuriuose atsakė į pateiktus klausimus. Paskutinės pamokos metu apmąstė būsimo pristatymo eigą ir vainiko pateikimo scenarijų. Penktokai džiaugėsi svečiais iš užsienio, savo sukurtais stilizuotais alyvuogių vainikais ir fenomenais grįsto ugdymo veiklomis.

2023-11-15 mūsų mokytojai vedė pamokas aštuntokams Herakliono archeologijos muziejuje. Pirmiausia aštuntokai išklausė gidės pasakojimą apie muziejuje esančius eksponatus. Vėliau vaikai fiksavo labiausiai juos sudominusius artefaktus. Istorijos mokytojas papasakojo apie Neolito revoliucijos įtaką civilizacijų atsiradimui. Geografijos mokytoja paaiškino iš kokių gamtinių medžiagų praeityje ir dabartyje yra gaminamos vazos. Dailės mokytoja papasakojo mokiniams apie vazų formų, spalvų bei dekoro elementų įvairovę. Tuomet aštuntokai gavo kūrybinę užduotį, kurios metu turėjo sukurti vazą remiantis matytais eksponatais bei panaudoti augalų, jūros gyvūnų arba mitinių būtybių motyvus. Vaikai turėjo iškirpti norimos vazos formą ir ją aplikuoti pasiriktais motyvais. Mokiniai džiaugėsi galėdami kūrybinę užduotį atlikti muziejaus erdvėje. Pamokų laikas pralėkė greitai, o rezultatai džiugimo ne tik mokinius bet ir muziejaus lankytojus.

2023-11-16 mokytojai vedė pamokas septintokams. Vaikai kūrė Kretos žemėlapį, jame pažymėjo vietoves, kuriose įsikūrę jų šeimų alyvmedžių ūkiai. Mokiniai skambino savo tėvams arba seneliams norėdami išsiaiškinti jų šeimos alyvuogių ūkių atsiradimo istoriją. Surinktą informaciją jie kūrybiškai pateikė ant nedidelio formato popieriaus lapų, kuriuos dekoravo pasirinktais raštais arba ornamentais. Vėliau šias įkarpas prisegė sukurtame Kretos žemėlapyje. Pamokų pabaigoje septintokai pasidalino savo įspūdžiais. Vaikai pasidžiaugė nauja patirtimi, kurią jie patyrė pirmą kartą. Vaikai vienbalsiai išreiškė norą dar kartą dalyvauti tokio pobūdžio veiklose.

Penktadienį (lapkričio 17 d.) mūsų progimnazijos mokytojai kartu su 8-tos klasės mokiniais lankėsi mokyklos 12th High Scool of Heraklion pavaduotojo šeimos alyvuogių ūkyje, kuriame darbuojasi kelios šeimos kartos: tėtis, sūnus ir senelis. Šiame ūkyje mokiniai turėjo išskirtinę galimybę susipažinti su alyvmedžių auginimo tradicijomis, technologijomis, priežiūra, skirtingomis alyvmedžių veislėmis, alyvuogių derliaus nuėmimo ypatumais. Taip pat mokiniai klausėsi pasakojimo apie tai, kas daro įtaką alyvuogių kokybei ir derliaus gausumui. Vėliau vaikai išbandė ne tik šiuolaikinį, bet ir senovinį alyvuogių derliaus nuėmimo būdą. Edukacijoje dalyvavo pavaduotojo tėtis ir sūnus, kurie įtraukė mokinius į alyvuogių rinkimo procesą. Mokiniams didžiausią įspūdį paliko alyvuogių ūkio savininkų užsidegimas ir meilė savo veiklai.

Pirmadienį (lapkričio 20 d.) mokytojai kartu su 8-tos klasės mokiniais lankėsi alyvuogių aliejaus spaudykloje, kurioje mokinai susipažino su aliejaus gamybos procesu, apžiūrėjo senovinius ir šiuolaikinius aliejaus spaudimo įrenginius. Vėliau mokiniai dalyvavo alyvuogių aliejaus degustacijoje, kurios metu ragavo šių ir praėjusių metų aliejus. Stebėjo jo išpilstymo ir taros žymėjimo procesą. Bendravo su gamyklos darbuotojais bei savininku.  Pabaigoje aštuntokų laukė kūrybinė užduotis, kurios metu jie turėjo sukurti trumpus video filmukus apie alyvmedžių auginimą, derliaus nuėmimo ir jo perdirbimo procesus.

Antradienį (lapkričio 21d.) mokytojai vedė pamokas 6-tos klasės mokiniams, kurių metu vaikai susipažino su indų gaminimo medžiagomis, keramikos rūšimis, indų puošybos elementais ir jų panaudojimo galimybėmis. Praktinės veiklos metu naudojant ore stingstantį modeliną mokiniai lipdė stilizuotą indą, kurį dekoravo įvairiais raštais bei ornamentais. Vaikai džiaugėsi ne tik galimybe išbandyti naują veiklos pobūdį, bet ir susipažinti su mokytojais iš užsienio.

Trečiadienį (lapkričio 22 d.) vyko penktos klasės mokinių iš pradinės mokyklos ,,12 th Primary School of Heraklion” ir šeštos klasės mokinių iš gimnazijos ,,12th High School of Heraklion” bendras fenomenais grįsto ugdymo modelio darbų pristatymas ir aptarimas. 5-tokai pasipuošę antikos laikų drabužiais pristatė iš antrinių žaliavų sukurtus stilizuotus alyvuogių vainikus. 6-tokai eksponavo savo lipdinius, pristatė jų kūrybines idėjas, pasirinktų spalvų bei raštų simboliką taip pat paaiškino šių indų panaudojimo galimybes. Refleksijos metu mokiniai dalinosi savo įspūdžiais ir pastebėjimais apie naują mokymosi patirtį. Labai džiaugėsi galėdami savo kūrybinius darbus pristatyti ne tik draugams, bet ir mokytojams. Vaikus ypač pradžiugino galimybė bendrauti su mokytojais iš užsienio taip pat jie išreiškė norą tęsti bendravimą.

Šiandien (lapkričio 23 d.) vyko 7-tos klasės ir dviejų 8-tų klasių mokinių fenomenais grįsto ugdymo kūrybinių darbų pristatymas. Septintos klasės mokiniai pristatė bendrai sukurtą Kretos žemėlapį. Jame rodė savo šeimų alyvuogių ūkių lokacijas. Vaikai pasakojo apie jų ūkių istorijas. Aštuntos klasės mokiniai eksponavo aplikacijos technika sukurtas vazas, kurias pagamino Kretos archeologijos muziejuje. Vėliau pristatė savo kūrybinių darbų idėją ir paaiškino pasirinktų motyvų prasmę. Kitos aštuntos klasės mokiniai rodė savo sukurtus video filmukus apie mokyklos pavaduotojo šeimos alyvuogių ūkį. Video medžiagoje patiekė informaciją apie alyvuogių auginimą, derliaus susirinkimą ir aliejaus gamybą. Refleksijos metu mokiniai pasidžiaugė netradiciniu pamokos formatu, nauja mokymosi patirtimi ir buvimu kartu.

Lapkričio 24, paskutinę dėstymo vizito dieną, mūsų progimnazijos mokytojai, pristatė ,,12th High School of Heraklion” gimnazijos mokytojams mokinių atliktus fenomenais grįsto ugdymo kūrybinius darbus. Aptarė jų pasiektus rezultatus, mokinių patirtą sėkmę ir tolimesnes fenomenais grįsto ugdymo vystymo bei plėtojimo galimybes jų mokykloje. Herakliono mokyklos mokytojai džiaugėsi bendravimu su pedagogais iš užsienio ir išreiškė norą toliau tęsti bendravimą vykdant Erasmus KA1 ir KA2 projektus.