Erasmus+ vizitas į Islandiją

Rugpjūčio mėnesį mūsų progimnazijos mokytojai: Ilona (anglų k.), Liudmila (geografijos)  ir Marius (istorijos) pagal Erasmus programą dalyvavo mokymuose Islandijoje „ledo žemėje“.

Pirmosios dienos ryte mokytojai turėjo progą Atlanto vandenyno  Faxafloi įlankoje  stebėti banginius, delfinus, atlantinius mormonus ir kitus jūrų paukščius. Vėliau jie aplankė Šiaurinį švyturį, tyrinėjo vulkaninės kilmės uolienas, tundros kraštovaizdį, Leidarendi lavos urvą, kaupė vaizdinę medžiagą pamokoms. Antroje dienos pusėje nuvyko į Laugalekjarskoli, kur susitiko su kursų „Smart Teachers Play More“ organizatoriais ir treneriais, žaidybine forma mokėsi islandiškų žodžių, bendravo su kolegomis iš 20 Europos valstybių.

Antra kursų diena buvo skirta išmokti ugdymo metodų, kaip gerinti mokinių savijautą, kuri yra labai  svarbi mokymo procese.  Kurso trenerė Rachel supažindino  su „Four Walled Approach“  ugdymo metodu, kuris akcentuoja bendradarbiavimą tarp mokinio, mokytojo, tėvų (ugdytojų) ir bendruomenės. Mokytojai praktiškai išbandė aktyvius susipažinimo metodus, o taikant „Well Being Bingo“ metodą geriau pažino ir save. Diskutavo apie geros savijautos poveikį mokytojo darbui, dalinosi mintimis, ko tikisi bendruomenė iš mokytojo.  Trenerė Rachel pristatė savo pedagoginę istoriją ir pasiūlė mokytojams kūrybiškai pristatyti savąsias.

Popietė buvo skirta kultūrinei programai. Mokytojai apsilankė „Blue Lagoon“ geoterminiame SPA, kuris yra įsikūręs juodame lavos lauke. Kursų dalyviai turėjo progą išbandyti 39 laipsnių temperatūros silicio prisotintą vandenį, pasigrožėti Islandijos kraštovaizdžiu.

Trečią mokymų dieną kursų dalyviai praktiškai išbandė metodus, kurie padeda įtraukti skirtingo temperamento mokinius į bendras veiklas, žadinančias emocinį intelektą, kinestetinius ir bendravimo  įgūdžius. Dirbdami grupėse  mokytojai aptarė UNICEF tezes apie įtraukųjį ugdymą, diskutavo apie jo naudą bei kaip jis suteikia galimybę atsiskleisti skirtingų gebėjimų vaikams. Kursų dalyviai ne tik mokėsi naujų metodų, bet ir dalinosi savo patirtimi.

Popietę mokytojai praleido Reikjaviko centre, apžiūrėjo Halgrimo bažnyčią, vaikščiojo miesto gatvėmis. Vietinis gidas supažindino su gyvenimo ypatumais saloje, pristatė svarbiausius Islandijos istorijos įvykius, pasakojo apie klimatą ir gamtą.

Ketvirtą mokymų dieną mokytojai aplankė naujai įrengtą Reikjaviko mokyklą Helgafellsskoli, kurioje ugdymas grindžiamas projektiniu būdu. Šioje mokykloje tas pats mokytojas moko daugiau nei vieno dalyko.  Visi dalykai mokomi integruotai, išskyrus dailę, muziką, kūno kultūrą ir technologijas. Kūno kultūros pamokos visus mokslo metus vyksta lauke. Nėra atskiros IT pamokos. Statant mokyklą buvo atsižvelgta į skirtingus mokinių poreikius: modernūs, lengvi ir mobilūs baldai, gera garso izoliacija, relaksacijos ir individualaus darbo klasės, liftas, šiltnamis, speciali įranga vaikams su judėjimo negalia.

Vėliau mokytojai vyko į pažintinę kelionę ir aplankė Šiaurės Amerikos ir Eurazijos tektoninių plokščių sandūros vietą Dingvellir nacionaliname parke, Gullfoss krioklį,  geizerių slėnį, užgesusio vulkano krateryje susidariusį ežerą, klausėsi legendų ir padavimų apie elfus ir trolius.

Vakare visi kursų dalyviai susirinko į bendrą vakaronę, kurioje pristatė savo šalies populiariausius valgius. Mokytojai turėjo progą bendrauti neformalioje aplinkoje, artimiau susipažinti.

Penktą dieną kursų mokytojai dalinosi savo gerąja patirtimi ir pasidalino įdomiais metodais, kuriuos taiko savo pamokose. Kursų dalyviai juos išbandė praktiškai, aptarė, kaip geriau šiuos metodus pritaikyti ugdant skirtingų gebėjimų vaikus. Po pietų kursų organizatoriai pristatė Islandijos švietimo sistemą. Vėliau įvyko sesija, kurioje mokytojai  turėjo galimybę pristatyti savo mokyklą ir  jos Erasmus+ projektinius tikslus, apsikeisti kontaktais, megzti partnerystes.  

Šeštą mokymų dieną kursų trenerė Rachel pabrėžė geros savijautos, pasitikėjimo ir saugumo jausmo būtinybę dirbant su skirtingų poreikių mokiniais. Supažindino su dar keliais nesudėtingais, bet naudingais  metodais „Brave Art Mission“ ir „Ninja questions“, padedančiais kurti ypatingai gerą visų mokinių savijautą.

Septintą mokymų dieną dalyviai susirinko bendrai refleksijai, kurioje aptarė kursų naudingumą, turėjo galimybę susipažinti su metodinėmis priemonėmis ir jas įsigyti. Po bendros sesijos vyko kursų baigimo sertifikatų įteikimas. Likusią dienos dalį mokytojai turėjo galimybę aplankyti kelis įdomius Islandijos gamtinius objektus: juodo smėlio paplūdimį Vik miestelyje, Skgafoss krioklį, iš tolo stebėjo Solheimajokull ledyno liežuvį.

Mokytojai iš šių mokymų grįžo pasisėmę tikrai naudingų žinių ir užmezgę naujų ryšių su užsienio pedagogais.