Erasmus+ projekto „Skilfull Thinking – Active Learning“ veiklos Turkijoje

Pasiruošimas vizitui:
Projekto ,,Skilfull Thinking – Active Learning“ veikloms ruošėmės atsakingai ir kūrybingai. Analizavome Lietuvos ir kitų šalių konstitucijas, vaikų teises bei lyginome įvairias geopolitines situacijas  mus supančiame pasaulyje. Pirmieji susitikimai buvo skirti aptarimui, kaip mes atskleisime temą ,,Mūsų svajonių šalis“. Po ilgų diskusijų bei skirtingų idėjų pasitarėme ir visi nutarėme sukurti video filmuką tema ,,Mano svajonių šalis“. Pirmiausia parašėme scenarijų, tuomet pasiskirstėme vaidmenimis ir visas scenas nufilmavome ir galiausiai visą filmuotą medžiagą montavome ir redagavome, kol radome visiems tinkamą variantą. Pasiruošimo laikas praleistas kartu su grupės nariais suteikė ne tik malonių akimirkų, bet ir pagerino kiekvieno iš mūsų bendradarbiavimo įgūdžius. (Aistė V. 7d kl.)
Pirmoji diena:
Gegužės 8 dieną susitikome anksti ryte Vilniaus oro uoste ir apie 6 ryto lėktuvu pakilome Azijos link. Vos tik nusileidus saulėtoje Turkijoje įsikūrėme viešbutyje ir kuo skubiau nužingsniavome prie Viduržemio jūros, kur atidarėme maudymosi sezoną. Po maudynių tyrinėjome savo gyvenamąjį rajoną (čia pasakiškai gražu). Vėliau laukė linksmoji dalis – pažintis su kitų šalių dalyviais iš Estijos, Bulgarijos bei Turkijos. Buvo be galo įdomu ir smagu. Vakarą užbaigėme bendra vakariene, kurios metu mus nustebino ,,kebab“ patiekalo dydis (stalo ilgio), kurį teko parsinešti net ir į kambarį. Diena buvo ilga, lyg truktų tris paras, tačiau neįkainojama įspūdžiais bei neiškeičiama į nieką kitą. Ši diena padovanojo naujas draugystes, kurios be jokios abejonės tęsis dar ilgai. (Liepa J. 8d kl.)

Gegužės 9 diena prasidėjo labai produktyviai. Anksti atsikėlę ir skaniai pavalgę viešbutyje, autobusu važiavome į turkų mokyklą kitoje Antalijos apskrityje. Atvykę į mokyklą, susipažinome su jos aplinka. Mes žiūrėjome pristatymą apie Turkijos švietimo sistemą, mokyklos istoriją, bei Antaliją. Susipažinome su Döşemealtı apskrities gubernatoriumi ir švietimo ministru. Buvome priimti labai šiltai, ministrai negailėjo gerų žodžių. Pažinties proga, išgėrėme du puodukus tradicinės turkų arbatos. Atsisveikindamos, projekte dalyvaujančios šalys, įteikė ministrams dovanų, apsilankymo įamžinimui. Po to, su turkų vaikais, mėgavomės gražia bei šilta popiete. Vieni žaidė tinklinį, kiti ilsėjosi. Turėjome ekskursiją po mokyklą, apžiūrėjome patalpas, aplankėme kelias klases. Pertraukos metu, visi susipažino su turkų mokyklos mokiniais.
Grįždami, sustojome skaniai pavalgyti turkiškų patiekalų. Vėliau, nuvykome į Antalijos senamiestį, kur turėjome dar vieną pažintinę ekskursiją. Buvome uoste, pasivaikščiojome po siauras Antalijos gatveles, nusipirkome suvenyrų. Tuomet, visi pasilepinome porcija ledų. Pardavėjas taip džiaugėsi mus matydamas, kad surengė tikrą šou. Po atrakcijų, keliavome namo. Vakare nuėjome prie jūros, užsukome į parduotuvę. Vėliau vyko dienos aptarimas ir prasidėjo laisvas laikas. Galiausiai, po ilgos ir varginančios dienos, visi nuėjo saldžiai miegoti. (Danielė V., 7d)
Gegužės 10 dieną atsikėlėme ryte kaip įprastai, pavalgėme sočius pusryčius ir nuvažiavome į turkų mokyklą, Döşemealti rajone. Ten pristatėme savo filmą apie svajonių šalį ir paskui mišriose komandose, sukūrėme vaidinimą apie idealią valstybę. Grupinio darbo metu susipažinome su kitų tautų vaikais. Vėliau užsukome pavalgyti turkiškos picos. Pasistiprinus maistu ir pailsėjus, susiruošėme kopti į seno miesto griuvėsių vietovę Turkijos kalnuose. Nufotografavome daug įspūdingų vaizdų ir puikiai praleidome laiką. Nukopus nuo kalno, gidas įteikė visiems atsisveikinimo suvenyrų iš Turkijos. Galiausiai grįžę į viešbutį, pirmąkart per šią kelionę išsimaudėme baseine ir paskutinįsyk apsižvalgėme Antalijos mieste.
Martynas V. ir Dagnius U.
Gegužės 11 diena – paskutinė diena Antalijoje… Atsikėlėme, susikrovėme lagaminus ir išvykome į gan ilgą kelionę link Alanijos. Pakeliui aplankėme senojo miesto griuvėsius ,,Ancient city”. Čia vaikštinėdami mintimis nusikėlėme į praeities miestą. Toliau keliavome prie įspūdingų krioklių. Netoli prie jų pietavome, tad vaizdas buvo tobulas! Ne tik mėgavomės maistu, bet ir stebėjome tekantį vandenį. Po sočių pietų patraukėme link ,,Side” miestelio. Ten matėme nuostabias kolonas, jūrą bei įvairiaspalvius namukus. Grįžę į autobusą keliavome link naujo viešbučio esančio Alanijoje. Greitai įsikūrėme ir ėjome apsižiūrėti aplinkui. Po geros valandos susirinkome visi dienos aptarimui ir skubėjome ilsėtis, kadangi diena buvo ilga bei turtinga įspūdžiais.
(7d kl. mokinė Aistė V.)
Gegužės 12 dienos rytas buvo nerangus ir lėtas. Išsiraitę iš lovų nuėjome papusryčiauti. Paskui susitikę su projekto dalyviais turėjome veiklas, skatinančias kritinį mąstymą. Susiskirstėme į tarptautines grupes po 3-4 vaikus. Mums reikėjo išsiaiškinti nežinomą skaičių ar žodį, esantį ant kubo apatinės sienos. Tačiau kubo mes negalėjome sukinėti, kraipyti, todėl teko daug ir aktyviai komunikuoti su komandos nariais. Gautą atsakymą turėjome logiškai pagrįsti ir paaiškinti. Užduotys nebuvo tokios sunkios kaip jų atsakyme užslėptos mintys, kurios mums suteikė naujos patirties ir patarimų. Po kritinio mąstymo užduočių prasidėjo laisvas laikas. Mums, vaikams, tuo metu buvo tik dvi mintys: ledai ir baseinas. Todėl nieko nelaukę bėgome ir ištaškėme baseino vandenį. Išsimaudę ir privalgę ledų, o kiti jau spėję ir pietų pavalgyti, keliavome prie jūros. Bevaikštinėdami pakrante ieškojome išskirtinės formos bei spalvų akmenukų, iš kurių pastatėme skulptūrėlę, kaip simbolį šios išvykos. Po vakarinio pasivaikščiojimo pajūriu grįžome į viešbutį, valgėme sočią vakarienę. Po jos toliau tęsėme linksmybes kartu su projekto dalyviais žaidėme stalo žaidimus bei dalinomės dienos įspūdžiais.
(7 d kl. mok. Martynas V.)
Štai ir išaušo paskutinioji projekto diena, gegužės 13-toji. Visi anksti atsikėlėme, pavalgėme pusryčius ir su visais projekto dalyviais nukeliavome į susitikimų kambarį. Ten turėjome pagal specialią mokymo technologiją ir jos žingsnius, iš bulvių traškučių sukurti žiedą. Daugumai maždaug pavyko sustatyti traškučius taip, jog jie išsilaikytų, tačiau buvo ir tokių, kuriems nepavyko padaryti žiedo arba jo pabaigti. Kitos užduoties metu reikėjo iš duotų medžiagų padaryti pakuotę, kurioje įdėtas vienas traškutis ir trenktas į sieną, nesusiskaldytų. Visiems apytiksliai pavyko tą padaryti – pagal nubyrėjusių dalelių skaičių net gi buvo duoti taškai. O kai kam net pavyko surinkti visus taškus sukūrus tobulą pakuotę. Po visų veiklų keliavome į miestą. Ten aplankėme Alanijos centrinę aikštę, suvenyrų ir drabužių parduotuves. Taip pat, turėjome galimybę užeiti į turkų šventyklą – mečetę. Jos architektūra ir papuošimai sužavėjo visus.Pasivaikščiojus po miestą, greitai grįžome į viešbutį. Nes visi vaikai norėjo paskutinį kartą išsimaudyti baseine prieš jam užsidarant. Vėliau, pavalgėme vakarienę ir pradėjome krautis daiktus. Visą likusį vakarą, sėdėjome su projekto dalyviais ir kalbėjomės apie šį nuostabų laiką, atrastas patirtis, naujas draugystes. Visi taip nenorėjo išsiskirti su naujaisiais draugais, jog nusprendė nemiegoti visą naktį ir praleisti laiką kartu iki paskutiniosios minutės.Išmušus dvyliktai valandai, prasidėjo nauja diena – gegužės 14-toji. Išlydėjome taip pat namo keliaujančius estus. Vėliau, dar vis sėdėjome su bulgarėmis, aptarinėjome įvykius. Atėjus trečiai valandai nakties, teko sugrįžti į kambarius, pabaigti dėlioti daiktus ir keliauti link registratūros, kur jau mūsų keliautojų laukė autobusas į oro uostą. Kai teko atsisveikinti, visi susigraudino ir pažadėjo susitikti su naujais draugais ateinančiame projekte. Autobusas iki oro uosto važiavo dvi valandas. Tuo tarpu, visi saldžiai snaudė. Atvažiavus į oro uostą, perėjome visas patikras, atidavėme lagaminus ir laukėme savo skrydžio į sostinę Vilnių. Pavaikščiojome po parduotuves, nupirkome paskutinių suvenyrų, skanėstų. Po to, įsėdome į lėktuvą ir pakilę iš Antalijos oro uosto, keliavome namo. Vilniuje visi buvome pasitikti su lietingu oru ir nedideliu šaltuku. Mes atsiėmėme lagaminus, atsisveikinome vieni su kitais ir nužygiavome savų namų link. Štai taip ir pasibaigė šis nuostabus projektas.
7d kl. mokinė Danielė V.
Mokytojos Ilona ir Karolina nuoširdžiai dėkoja mokiniams už malonų laiką kartu bei jų tėveliams už netikėtą staigmeną oro uoste. AČIŪ!